۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲:۳۰

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵:۵۹ زمان مطالعه : ۶ دقیقه

سخنگوی قوه‌قضائیه گفت که سعید ملک‌پور زندانی محکوم به حبس ابد که به مرخصی آمده بود، از مبادی غیررسمی از کشور خارج شده است.

به گزارس پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضائیه از خروج سعید ملک‌پور از مبادی غیر رسمی خبر داد و گفت: سعید ملک‌پور در حال گذراندن حکم حبس ابد بود و در تاریخ ۲۹ تیر «برابر با ضوابط و مقررات مربوطه» و «با اخذ وثیقه لازم» به او مرخصی سه روزه اعطا شد.

بر اساس این گزارش اسماعیلی، روز شنبه ۱۲ مرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا به خبر خروج سعید ملک‌پور، زندانی متهم به حبس ابد، از ایران و بازگشت او به کانادا واکنش نشان داد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ملک‌پور در پایان مهلت مرخصی، خود را به زندان معرفی نکرده است.

وی ادامه داد: البته با توجه به وضعیتی که [ملک‌پور] داشته، به مراجع امنیتی و اطلاعاتی از ناحیه قضائی مرخصی او اعلام شده بود و نسبت به ممنوع الخروجی او اقدام شده بود و ملک‌پور از «مبادی غیررسمی و بدون گذرنامه» از کشور خارج شده است.

سخنگوی قوه قضاییه با بین این که ملک پور ۱۱ سال  حبس خود را گذارنده بود، تاکید کرد:«بسیاری از محکومان هستند که حبس ابد دارند و برابر ضوابط از مرخصی استفاده می‌کنند، مخصوصا اینکه زمان زیادی از حبس آن‌ها گذشته باشد همانند این فرد که ۱۱ سال از حبسش گذشته بود.»

گفتنی است محمود علیزاده‌ طباطبایی؛ وکیل ملک‌پور درباره ادعای رسانه‌های فارسی‌ زبان خارجی مبنی بر خروج سعید ملک‌پور از ایران اظهار کرد: در روزهای گذشته از زندان با بنده تماس گرفتند و اعلام کردند که با مرخصی سعید ملک‌پور موافقت شده و او با تودیع وثیقه از زندان خارج شده است.

وی افزود: خروج او از زندان برای مرخصی بوده و وثیقه ارائه کرده است و اگر از کشور خارج شده و فرار کرده، کار بسیار اشتباهی بوده است زیرا این اقدام، کار را برای ارائه تسهیلاتی اینچنینی برای سایر زندانیان، سخت می‌کند. منبع: تسنیم

اینترنشنال به نقل در گزارش خود در این باره نوشت: علیزاده‌ طباطبایی از میزان ودیعه ملک‌پور جزئیاتی ارائه نکرد، اما تسنیم به نقل از «برخی رسانه‌ها» نوشت که «ملک‌پور پس از تودیع وثیقه یک‌ونیم میلیارد تومانی از کشور خارج شده است.»

پیشتر مریم ملک‌پور از ورود برادرش سعید ملک‌پور به کانادا خبر داده بود. او جزئیاتی از چگونگی خروج برادرش ننوشت، اما از «رهبری کانادا» در این زمینه تشکر کرد.

خاطر نشان می شود، سعید ملک‌پور که در دهه ۸۰ اقدام به راه‌اندازی و مدیریت سایت‌های مستهجن کرده بود، در سال ۸۷ پس از ورود به ایران دستگیر شد؛ او پس از محاکمه در دادگاه انقلاب، به اعدام محکوم شد که دیوانعالی کشور این حکم را تایید کرد.

محمود علیزاده‌طباطبایی وکیل سعید ملک‌پور ۴ شهریور سال ۹۲ به تسنیم گفته بود با دستور قطعی رئیس قوه‌قضاییه آیت‌الله‌ آملی‌لاریجانی، حکم اعدام وی متوقف و به حبس ابد تبدیل شده بود.

دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام و بعد به حبس ابد محکوم کرد. محکومیت سعید ملک‌پور واکنش‌های گسترده بین‌المللی در پی داشت. منبع: تابناک


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان