۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۵:۵۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۹:۵۵ زمان مطالعه : ۶ دقیقه

طی روز گذشته نیروهای مقاومت یمن با 10 فروند پهپاد تاسیسات پالایشگاهی در منطقه البقیق عربستان را مورد حمله قرار داده و در واقع به بزرگ‌ترین تاسیسات فرآوری نفت در جهان حمله کردند که این تاسیسات قلب صنعت نفت سعودی‌ها بود.

به گزارش ردا، روز گذشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی به تاسیسات فرآوری نفت در منطقه البقیق عربستان حمله کردند.

راشاتودی در گزارشی در این باره نوشت: در این حمله بزرگترین پالایشگاه و تاسیسات فرآوری نفت جهان به شدت آسیب دید و حدود نیمی از صادرات ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت عربستان به کما رفت.

منطقه البقیق و تاسیسات آن در واقع نگین تاج پادشاهی سعودی‌ها بر صنعت نفت جهان به شمار می رود که البته این مسئله برای بازار جهانی نیز بسیار با اهمیت است.

در این حملات یک پالایشگاه دیگر در منطقه الخریص مورد حمله قرار گرفت.

علیرغم آنکه آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرده است که عرضه نفت به بازار جهانی به میزان کافی در حال انجام است و سعودی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌توانند عرضه نفت را مجددا در مدت زمان کوتاهی افزایش دهند اما حمله یمنی‌ها به تاسیسات البقیق می‌تواند از چند ساعت دیگر که بازار جهانی پس از تعطیلی آخر هفته باز می‌شود قیمت نفت را صعودی کند.

بخشی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ممکن است در پی حمله به تاسیسات فرآوری نفت البقیق قیمت نفت حتی سه رقمی شود. 

بنا به اعلام موسسه فوربس و برخی دیگر کارشناسان در صورتی که کمبود عرضه نفت ناشی از خسارت وارده به تاسیسات نفتی سعودی‌ها به درازا بکشد این احتمال وجود دارد که قیمت نفت از ۱۰۰ دلار عبور کند.

یکی دیگر از نگرانی‌‌های کارشناسان این است که افزایش قیمت ناشی از حمله یمنی‌ها به روند کاهش رشد اقتصاد جهانی نیز دامن بزند.

به گفته باب مکنالی مشاور امور اقتصادی و انرژی جرج بوش پسر، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، حمله  پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در واقع چیزی شبیه به یک حمله قلبی به صنعت نفت سعودی‌ها، بازار نفت و اقتصاد جهانی بود.

راجر دیوان کارشناس باسابقه موسسه IHS مارکت نیز ادعای مکنالی را تائید کرد.

وی گفت:‌ البقیق قلب صنعت نفت عربستان بود و حالا شاهد سکته قلبی سعودی‌ها و بازار نفت هستیم. 

در حالی که بسیاری بر این باورند که بازار نفت نمی‌تواند نسبت به حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات البقیق بی‌تفاوت بماند اما اینکه چقدر قیمت نفت در پی این حملات افزایش خواهد یافت سوال بزرگی است که تا چند ساعت دیگر به جواب آن خواهیم رسید.

واشنگتن اعلام آمادگی کرده است تا به موضوع کمبود عرضه نفت به بازار ورود کرده و کسری عرضه را جبران کند.

روز گذشته وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد این کشور می‌تواند با استفاده از ذخایر نفت استراتژیک خود که معادل ۶۴۵ میلیون بشکه می‌شوند، برای جبران کسری عرضه در بازار استفاده کنند.

 در حالی صنعت نفت و انرژی عربستان به دلیل حمله یمنی‌ها در بحران فرو رفته است که از برکناری وزیر انرژی قبلی و انتصاب پسر چهارم بن سلمان به عنوان وزیر انرژی جدید این کشور تنها حدود یک هفته می‌گذرد.

 وزیر نفت عربستان اعلام کرده حمله پهپادها ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت عربستان را کاهش داده است.

رویترز نیز مدعی شده علیرغم ادعای سعودی‌ها تعمیر خسارت وارده به دو پالایشگاه و تاسیسات فرآوری نفت عربستان طی روزهای آینده ممکن نیست و تعمیر خسارت‌ها هفته‌ها به طول می‌انجامد.(بازنشر از فارس)


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان