۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶:۲۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴:۵۶ زمان مطالعه : ۶ دقیقه

امام کاظم علیه‌السلام روغن حنظل را بهترین روش برای تسکین درد دندان توصیف فرموده‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، امروزه دندان دارد یکی از بیماری‌های شایع در میان گروه‌های سنی مختلف است و متاسفانه به دلیل هزینه‌های گزاف دندانپزشکی و مشکلات اقتصادی عده زیادی حتی قادر به استفاده و انجام یک معاینه دندان‌پزشکی ساده نیستند و از سوی دیگر متاسفانه روش‌هایی که در شبکه های مجازی به مخاطبان توصیه می شود عمدتا در استفاده از بی‌حس‌کننده ها و آنتی‌بیوتیک‌های شیمیایی محدود شده که نه‌تنها درد درمان را تسکین نمی‌دهند بلکه در صورت عفونت، عفونت را در تمامی دهان منتشر کرده و موجب پوشیدگی و از بین رفتن تمامی دندان‌ها در درازمدت می‌شود.

اسلام کامل‌ترین دین است در همه عرصه‌ها برای بشر دستورات درمانی ارایه می‌دهد و در زمینه درمان دندان‌درد نیز از ایمه معصوم علیه‌السلام ازجمله امام کاظم علیه‌السلام روایتی بیان‌شده است.

امام کاظم علیه‌السلام در این زمینه فرموده‌اند، ریختن یک یا دو قطر روغن حنظل درگوشی که دندان‌(همان فک چپ یا راست)درد می‌کند، درمان آبسه دندان است و در ذیل تفضیل حدیث و نحوه استفاده از این روغن شفابخش بیان‌شده است.

 هندوانه‌ی ابوجهل (در صحرا و اطراف قم و شهرهای کویری به فراوانی وجود دارد) و آن هندوانه‌ی ریزی ست بسیار تلخ باقدرت میکروب‌کشی قوی؛

میکروب دندان با آنتی باکتریال های معمولی کشته نمی‌شود بلکه با روغن هندوانه‌ی ابوجهل از بین می‌رود.

اگر باکتری‌های دندان کشته شود دندان مانند دیگر استخوان‌ها خود را ترمیم می‌کند.

اگر شما می‌بینید که دندانتان ترمیم نمی‌شود علت این است که دندان شما باکتری دارد، این باکتری‌ها همواره دندان‌های شمارا می‌خورد و در روایتی آمده است که «غذای این باکتری‌ها استخوان است»

روایت نحوه پر کردن دندان با روغن حنظل در حلیه المتقین علامه مجلسی آمده است.

روش پر کردن دندان با روغن حنظل:

با سنجاق تمیز سیاهی را آهسته بتراشید و یک نخ کتان آغشته به روغن حنظل کنید و در سوراخ دندان بگذارید. سپس یک آدامس سقز روی آن بگذارید تا غذا وارد آن نشود و هرروز این روش را کامل انجام بدید تا ۴۰ روز پس‌ازآن دندان خود را ترمیم می‌کند.

همچنین در روایتی از امام کاظم (علیه‌السلام) آمده: «فان کان الضرس لا اکل فیه وکانت ریحا قطر فی الاذن التی تلی ذلک الضرس. لیالی کل لیله قطرتین، او ثلاث قطرات یبرا باذن الله[۱]؛ اگر دندان خورده نشده (سوراخ نشده) و صرفاً یک آبسه است، از روغن هندوانه ابوجهل در سوراخ گوشی که در سمت دندان مورد نظر است، چند قطره بریزید، چند شب (سه الی پنج شب) و هر شب، دو الی سه قطره بریزید، به اذن خدا خوب می‌شود.»

حنظل جایگزین عصب‌کشی دندان

اگر ریشه دندان و عصب دندان مشکل داشته باشد و نیاز به تنظیم عصب دارد یا اینکه باید عصب‌کشی بشود دو قطره روغن حنظل در گوش طرف دندانِ مشکل‌دار بریزید.

برخلاف کاری که دندان‌پزشک‌ها انجام می‌دهند و عصب را می‌کشند.

این کار عصب را از بین نمی‌برد بلکه درد دندان را از بین می‌برد این کار دندان‌پزشک‌ها که عصب دندان را می‌کشند موجب از دست رفتن استحکام دندان در درازمدت می‌شود.

 

 


[۱] الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج ۸، ص ۱۹۴


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان