۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷:۱۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۵:۰۷ زمان مطالعه : ۱۵ دقیقه

امام خامنه ای با تصریح بر این که نیروی انسانی ایرانی انصافاً بی‌نظیراست، فرمودند: چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، امام خامنه‌ای صبح امروز (چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت، به بررسی «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخش‌های پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به‌عنوان رزمنده جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت‌گیری و هدف‌گذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر» پرداختند و مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با مقوله فرهنگ را به حساسیت بیشتر و مقابله جدی و هوشمندانه با هجوم همه‌جانبه دشمن به مبانی دینی، انقلابی و اخلاقی فراخواندند.

برخی از مهم‌ترین گزیده سخنان رهبری معظم انقلاب با اندکی تامل از ردا[۱] در این دیدار به شرح ذیل است.

* مسئولان باید دوران مسئولیت را که یک لطف الهی برای خدمت به مردم است، قدر بدانند و از این طریق، برای عرصه بسیار دشوار آخرت زاد و توشه فراهم کنند.تعیین شاخص‌های مسئولیتی از منظر حکومت فقهی و میزان شناسی مردمی (پنجره صحت شناسی مسئولیت در نظام اسلامی): این الگوی هدایتی در منش ایمانی رهبری انقلاب نشان می‌دهد که مردم باید با شاخص‌های فقهی ویژه‌ای به حکومت دینی و نوع مسئولیت در آن توجه کنند؛ چیزی که باعث می‌شود اسالیب اندیشه آزاد مردمی در صحت شناسی مسئولان هوشمندانه‌تر در انتخاب‌های مردمی(همچون انتخابات) ظاهر شود.

* دو سال باقیمانده از دوران دولت، مدت‌زمان کمی نیست و باید به‌دوراز گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت‌بندی»، و اولویت‌ها را یک‌به‌یک پیگیری کرد.هشدار به دولتمردان: رصد برخی از کنش‌های کابینه در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که کابینه در وجوه اجرایی و مشاوره‌ای خود علاقه‌مندی ویژه‌ای به برخی از جلوه‌های انتخاباتی (منش‌های سیاسی رقابت به سبک لیبرالیسم) نشان می‌دهد و به دنبال مهندسی انتخابات مهم سال ۱۳۹۸ است؛ موضوعی که برای پایه‌ریزی پایگاه‌های اجتماعی تبلیغاتی خود به موضوعاتی مانند حجاب، دوچرخه‌سواری بانوان، ورود بانوان به ورزشگاه، ژست‌های انحرافی با موضوعات مبارزه با حیوان آزاری و مسائل حاشیه‌ای ازاین‌دست دامن زده است، موضوعی که می‌تواند برای یک بدنه اجرایی مخرب و آفت باشد؛ این در حالی است که خود دولت در چنین پروسه‌ای از اولویت‌بندی مسائل مهم غافل مانده و عمدتاً در نطق‌های خود تلاش می‌کند محور حواشی موردنظر را هدایت و مهندسی کند.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از آفات دولت‌ها در طول سال‌های مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشی» دانستند و گفتند: دولت در این دو سال باقیمانده، از حواشی و مسائل فرعی که متاسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است، فاصله بگیرد و مسائل اصلی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

رهبر انقلاب دو اولویت اصلی کشور را «اقتصاد» و «فرهنگ» برشمردند و در سخنانشان درباره موضوع اقتصاد با اشاره به تاثیرگذاری مشکلات موجود بر طبقات ضعیف و متوسط، تولید داخلی را کلید اصلی حل این مشکلات خواندند و افزودند: البته به دست آوردن و چرخاندن این کلید در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد.

امام خامنه‌ای علت نام‌گذاری امسال به نام «رونق تولید» را توجه به پیش‌بینی‌ها درباره افزایش کارشکنی‌های بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخش‌های مختلف دیده می‌شود که به‌نوبه خود نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسئولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند.

* درآمد آسان صدور نفت خام بلایی بزرگ برای کشور است، این مشکل دیرینه واقعاً به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است.تعریف تاکتیکی الگوی مواجهه با اولویت‌های جاری کشور (بیانی مصداق محور برای ارائه مبانی رهبری ایمانی جامعه از سوی دولت‌ها.

امام خامنه‌ای با اشاره به کشورهایی که بدون تولید یک قطره نفت، به پیشرفت چشمگیری دست‌یافته‌اند، گفتند: حتی در شرایط غیر تحریمی نیز کنترل بازار نفت ازجمله قیمت‌گذاری و میزان خرید، دست مصرف‌کننده‌های بزرگ دنیا یعنی کشورهای غربی است و آن‌ها می‌توانند بر اساس منافع خود و جهت‌گیری‌های سیاسی تولیدکنندگان را تحت‌فشار بگذارند.

* مشکل هزینه تولید پالایشگاه را نیز می‌توان با نقدینگی موجود در کشور و مدیریت قوی حل کرد.پاسخ به مقدارت ذهنی برخی از وزرا حاضر در دیدار.

باید به بخش‌های پیشران نظیر مسکن، کشاورزی، خودرو، لوازم‌خانگی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان توجه ویژه کرد چراکه فعال شدن هرکدام از این‌ها می‌تواند بخش‌های مختلف دیگر را به حرکت وا‌دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را به‌کلی متحول کند.ترسیم دقیق خط‌مشی اجرایی در قالب یک پیشنهاد!

* تولیدکنندگان رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان هستند و باید با این چشم به آن‌ها نگاه کرد.تعمیق مبادی و مبانی اقتصاد مقاومتی در بدنه خصوصی اقتصاد و ترسیم مشی الگوی مواجهه دولتی با چرخه تولید.

ایشان با انتقاد مجدد از مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی گفتند: گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷ خوان بلکه از ۷۰ خوان عبور کرد که مسئولان باید این مشکل جدی را حل کنند و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کرد.

* نیروی انسانی ایرانی انصافاً بی‌نظیراست؛ این واقعیت امروز مورد اذعان اندیشمندان برخی کشورهای دیگر نیز قرار دارد.تاکید بر ظرفیت درونی یکی از اصلی‌ترین ارکان رونق تولید؛ البته این تصریح می‌تواند در پاسخ به برخی از انتقادهایی باشد که همواره تخصص‌ها را منحصر در نیروی انسانی غیر ایرانی توصیف می‌کنند.

* ازنظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تامین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا می‌شویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.ترسیم چهارچوب‌های اصیل اقتصاد اسلامی و تحدید اساسی‌ترین محورهای مکتبی این الگوی ایمانی.

* ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم.بازآرایی اصالت‌های فرهنگی از منظر ساختارهای مکتبی ایمانی؛ بازشناسی برخی از اصالت‌های پایه از سوی رهبری معظم انقلاب در حقیقت نوعی هشدار به متولیان فرهنگی کشور است که در روندی بدلی از فرایند فرهنگی قرارگرفته و یا آن را برای تضمین منافع خود طراحی کرده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی ابراز نگرانی نسبت به مسئله حجاب در جامعه را، بجا و صحیح دانستند و خاطرنشان کردند: حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آن‌ها مراقبت کنند تا بر اساس قانون عمل شود.

* برخی اوقات سخنانی را می‌شنوم که نشانه بیمناک بودن از دشمن است، درحالی‌که از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده اما به موفقیت نرسیده است. ردا: هشدار بازآفرینی یک تفکر برآمده از فرایند چرخه نفوذ!

* دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود به موضوع کشمیر اشاره کردند و با ابراز ناراحتی از وضع مسلمانان این منطقه گفتند: ما با دولت هند روابط خوبی داریم اما انتظار و توقع از دولت هند این است که سیاستی منصفانه در قبال مردم نجیب کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان این منطقه زور گفته نشود.

* انگلیسی‌ها برای استمرار درگیری در کشمیر، تعمداً این زخم را در این منطقه برجای گذاشتند.توجه دادن اذهان به الگوی حقیقی مواجهه نظام اسلامی با موضوع کشمیر.

منبع: اقتباس‌شده از متن خبری پایگاه اطلاع‌رسانی(لیدر) و حفظ و نشر آثار(khamenei.ir)

 


[۱] نکات و تحلیل های ردا در اخباری که متن خبر از منبعی باز نشر می شود با فونت کوچک و بالای جلمه مورد نظر درج می شود.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان