۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۲:۳۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶:۵۵ زمان مطالعه : ۶ دقیقه

استاد درس خارج حوزه علمیه قم به بررسی برخی از ویژگی‌های تمدن مادی بشری پرداخت و گفت: دوری از ساحات ذکر (امام معصوم علیه‌السلام) باعث خواهد شد که حدود و خصوصیات زمین در انسان تجلی و او به ساحت خصوصیات پست مانند حسد، ظلم، طمع و تمام خصوصیات فعلی تمدن مادی وارد شود در چنین احوالی است که امنیت ازمیان‌رفته و آرامش از زندگی بشری حذف خواهد شد.

به گزارش پایگاه رسانه‌ای اجتماعی ردا، آیت‌الله سید مهدی میرباقری امشب در آیین عزاداری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها که در شبستان بزرگ امام خمینی (ره) برگزار شد به بررسی هویت هدایت بر اساس آیات هبوط پرداخت و ابراز داشت: خداوند متعال درآیات ۳۸ تا ۴۱ سوره بقره ضمن بیان جریان هبوط جریان هدایت را ایمنی نسل بشری توصیف کرده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بابیان این‌که روایات نصوص ثقلین حقیقت «هدی» را به امامان معصوم علیهم‌السلام تفسیر کرده است، عنوان داشت: «ذکر» دومین عنوان و توصیف قرآنی از حقیقت امام معصوم علیهم‌السلام در بیان قرآن کریم است.

وی ادامه داد: «نعیم» از دیگر توصیفات قرآن کریم از ساحت امام معصوم علیه‌السلام است؛ این در حالی است که اگر امام معصوم در عالم هستی نبود، جهان عالم کوری و نابینایی می‌شود به همین علت حضرت فرمود ولایت ما نعمت است، چون اگر این امکاناتی که به شما دادند همه را زیر چتر ولایت آوردید، با ولایت ما بهشتی می‌شوید و از جهنم نجات پیدا می‌کنید «بنا انقذکم من الجهاله بنا بصرکم من العمی» خدا با ما شمارا از کوری نجات داد.

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم «آیات» را سومین الگوی توصیف ساحت امام درآیات قرآن دانست و گفت: امام معصوم علیهم‌السلام نور عالم است؛ بر این مدار اعراض از ساحت نور، ذکر و به معنای حقیقی همان امام معصوم علیهم‌السلام باعث می‌شود که انسان در این عالم حقیقت خدا را گم‌کرده و در تحیر به سر ببرد.

رییس فرهنگستان علوم انسانی قم بابیان این‌که انسان اگر برمدار امام حرکت نکند عالم را جز ماده نمی‌بیند، عنوان داشت: تفحص و تحقیق بدون امام به لغزش و تحیر ختم می‌شود چراکه انسان بدون امام عالم را فاقد شعور تحلیل می‌کند.

آیت‌الله میرباقری با تصریح بر این‌که رویگردانی از امام زمینه حیرانی و سرگردانی انسان خواهد شد، گفت: باید توجه داشت عالم ذکر محیطی دارد و هویت تفکر با ذکر است که مفهوم می‌پذیرد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در پایان به بررسی برخی از ویژگی‌های تمدن مادی بشری پرداخت و اظهار داشت: دوری از ساحات ذکر (امام معصوم علیه‌السلام) باعث خواهد شد که حدود و خصوصیات زمین در انسان تجلی و او به ساحت خصوصیات پست مانند حسد، ظلم، طمع و تمام خصوصیات فعلی تمدن مادی وارد شود در چنین احوالی است که امنیت ازمیان‌رفته و آرامش از زندگی بشری حذف خواهد شد.

وی ادامه داد: اساسی‌ترین ماموریت سقیفه این بود که امام را از امت جدا کند تا بتواند بر بال انحراف تمدن مادی را مجدد احیا کند در چنین معادله‌ای امام حسین علیه‌السلام با شعار امربه‌معروف و نهی از منکر قیام کرد تا امت را مجدد به‌سوی امام و بستر هدایت راهنمایی کند.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان