۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۲:۲۸

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰:۰۰ زمان مطالعه : ۸ دقیقه

استاد حوزه علمیه قم به بررسی شکوه‌های علوی از جوامع اسلامی پرداخت و گفت: بروز علائم مورد شکوه در هرزمانی علامت نارضایتی امام از مردم آن زمان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی امروز در محفل سخنرانی پیش از آیین ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان امام خمینی (ره) حرم بانوی کریمه اهل‌بیت برگزار شد به بررسی برخی از گلایه‌های علوی از جامعه اسلامی پرداخت و اظهار داشت: در خطبه ۱۷ نهج‌البلاغه امام علی علیه‌السلام از ۴ گروه مردم گله می‌کند.

سخنرانی آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با اشاره به فراز پایانی خطبه ۱۷ ابراز داشت: امام علی علیه‌السلام در این فراز چنین فرموده‌اند «به خدا شکایت می‌کنم از مردمی که در جهالت زندگی می‌کنند و با گمراهی می‌میرند، در میان آن‌ها، کالایی خوارتر از قرآن نیست اگر آن را آن‌گونه که باید بخوانند و متاعی سودآورتر و گران‌بهاتر از قرآن نیست اگر آن را تحریف کنند و در نزد آنان، چیزی زشت‌تر از معروف و نیکوتر از منکر نمی‌باشد

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی با اشاره به خطبه ۴۱ به بیان دومین گله علوی از جوامع دینی پرداخت و گفت: این خطبه به‌صراحت از عوض شدن ارزش‌ها در جوامع مدنی گله می‌کند؛ تا جایی که جعل عناوین برای معانی برگزیده و تحریف جایگاه کلمات از شیوه‌های این نفوذ توصیف‌شده است.

وی ادامه داد: امام علی علیه‌السلام در این خطبه شریف فرموده است «امروز در محیط و زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که بیشتر مردم حیله و نیرنگ را، زیرکی می‌پندارند و افراد جاهل آنان را اهل تدبیر می‌خوانند. چگونه فکر می‌کنند، خدا بکشد آن‌ها را؛ چه‌بسا شخصی تمام پیش‌آمده‌ای آینده را می‌داند و راه‌های مکر و حیله را می‌شناسد ولی امرونهی پروردگار مانع اوست و بااینکه قدرت انجام آن را دارد آن را به‌روشنی رها می‌سازد، امّا آن‌کس که از گناه و مخالفت با دین پروا ندارد از فرصت‌ها برای نیرنگ بازی، استفاده می‌کند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی به بیان سومین شکوه علوی پرداخت و عنوان داشت: پیروی نکردن از ولایت و سرباززدن از دستورات ولی خدا به بهانه‌های مختلف از موضوعاتی است که امام علی علیه‌السلام از آن بسیار شکوه کرده است.

استاد حوزه علمیه قم نادیده گرفتن حق امیرالمومنین را از دیگر شکوه‌های علوی دانست و گفت: امام در خطبه ۲۷ دراین‌باره چنین می‌فرمایند «ای مرد نمایان نامرد ای کودک صفتان بی‌خرد که عقل‌های شما به عروسان پرده‌نشین شباهت دارد؛ چقدر دوست داشتم که شمارا هرگز نمی‌دیدم و هرگز نمی‌شناختم. شناسایی شما -سوگند به خدا- که جز پشیمانی حاصلی نداشت و اندوهی غم‌بار سرانجام آن شد.»

وی ادامه داد: حضرت در ادامه خطبه فرموده است «خدا شمارا بکشد که دل من از دست شما پرخون و سینه‌ام از خشم شما مالامال است. کاسه‌های غم و اندوه را، جرعه‌جرعه به من نوشاندید و با نافرمانی و ذلّت پذیری، رای و تدبیر مرا تباه کردید تا آنجا که قریش در حق من گفت: بی‌تردید پسر ابی‌طالب مردی دلیر است ولی دانش نظامی ندارد. خدا پدرشان را مزد دهد، آیا یکی از آن‌ها تجربه‌های جنگی سخت و دشوار مرا دارد، یا در پیکار توانست از من پیشی بگیرد؟ هنوز بیست سال نداشتم، که در میدان نبرد حاضر بودم، هم‌اکنون که از شصت سال گذشته‌ام. امّا دریغ، آن‌کس که فرمانش را اجرا نکنند، رایی نخواهد داشت.»

سخنرانی آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها سقیفه را یکی دیگر از گله‌های مهم امام علی علیه‌السلام برشمرد و گفت: خطبه ۳ نهج‌البلاغه دقیق همه ابعاد سقیفه که بزرگ‌ترین بدعت در دین مبین اسلام بود را بررسی و جریان شناسی کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی در پایان شکوه زهرایی امام علی را یکی از تاریخ‌سازترین شکوه‌های علوی دانست و گفت: خطبه ۲۰۲ تمام درد دل‌های امام علی علیه‌السلام را در این باب بیان کرده است تا جایی که دریکی از فرازهای خطبه حضرت فرموده است «ای پیامبر خدا، صبر و بردباری من با از دست دادن فاطمه علیهاالسّلام کم شده و توان خویشتن‌داری ندارم امّا برای من که سختی جدایی تو را دیده و سنگینی مصیبت تو را کشیدم، شکیبایی ممکن است. این من بودم که با دست خودتو را در میان قبر نهادم و هنگام رحلت، جان گرامی تو میان سینه و گردنم پرواز کرد (پس همه ما از خداییم و به خدا بازمی‌گردیم)».

وی افزود: بروز علائم مورد شکوه در هرزمانی علامت نارضایتی امام از مردم آن زمان است؛ بر این اساس شکوه شناسی علوی زمینه محک جایگاه ایمانی جوامع اسلامی است.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان