۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۷:۱۴

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶:۵۰ زمان مطالعه : ۸ دقیقه

« ام‌اس» نتیجه غلبه بلغم در مغز و نخاع است، طب کلاسیک برای این بیماری درمان قطعی ارائه نمی‌دهد اما در طب اسلامی روش‌هایی برای درمان این بیماری وجود دارد.

به گزارش پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا،  بانو حورا شریف در نشست‌های طب اسلامی آستان مقدس حضرت معصومه(س) که ویژه بانوان در شبستان نجمه خاتون برگزار شد در ادامه اشاره به مباحث درمان برونشیت مزمن با استفاده از طب اسلامی گفت: دود عنبر نسارا و اسپند به دلیل دارا بودن طبیعت گرم برای درمان بلغمی که بر ریه غلبه کرده است بسیار موثر است.

وی افزود: استنشاق دود عنبر نسارا و اسپند به مدت ۷ روز در مدت‌زمان ۱۰ دقیقه همان‌طور که بیان شد برای درمان برونشیت مزمن موثر بوده و بلغم راه‌های هوایی را آب کرده و راه تنفس را باز می‌کند و باید دقت شود کسانی که دارای آسم بوده و یا سردرد میگرنی دارند نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

استاد حوزه علمیه خواهران استفاده از انواع بخور مانند بخار مرزن جوش، بخور گل بابونه، بخار سیاه‌دانه،  بخار آویشن، تخم شوید و تخم گشنیز ازجمله بخورهایی هستند که بغلم را از بدن دفع کرده و موجب کاهش آن می‌شود.

بانو شریف استفاده از حجامت در پشت فرد را نیز از راه‌های موثر درمان برونشیت مزمن عنوان کرد، بعد از انجام ۱۴ تا ۱۵ جلسه بادکش در نیمه دوم ماه قمری حجامت عمومی یا همان حجامت روی پشت یا همان بین دو کف انجام می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از بیماری‌هایی که نتیجه غلبه بلغم در مغز و نخاع است، بیماری ام‌اس است.

کارشناس طب اسلامی افزود: در این بیماری یک سری پلاک‌ها روی مغز و نخاع ایجاد می‌شود که این پلاک‌ها همان بلغم هستند که رسوب‌کرده و موجب کاهش بینایی، کاهش حس و لرزش بدن می‌شود.

استاد حوزه علمیه خواهران بابیان اینکه ام‌اس نتیجه غلبه بلغم است، افزود: به همین دلیل تمام بیماران ام‌اسی در یک سری از نشانه‌ها مانند ضعف، بی‌حالی، لرزش بدن و کرخی با هم مشترک هستند.

بانو شریف اظهار کرد: در طب کلاسیک برای توضیح ام‌اس بیان می‌کنند که ام‌اس یک بیماری خود ایمنی بدن است.

وی افزود: ازآنجایی‌که مغز و نخاع از دسترس ما دور هستند بنابراین بلغمی که در این مناطق رسوخ می‌کند به‌سختی درمان می‌شود و طب کلاسیک از آمپول استفاده می‌کنند اما این آمپول عوارض داشته و درمان نمی‌کند و تنها از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند اما در طب اسلامی چون معتقدند بلغم غلبه کرده با خروج بلغم می‌توان بیماری را کنترل کرد.

استاد حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: خداوند در مغز انسان یک سد خونی مغزی قرار داده است که در هنگام غذا خوردن، غذا وارد مغز نشده و مغز را تخریب نکند و به‌این‌ترتیب غذا به سیستم گوارش بعد به خون و بعد به مغز و سایر مکان‌ها می‌رود و درنتیجه داروها دیرتر به مغز برسد.

خانم شریف تصریح کرد: استرس و نگرانی از عواملی است که موجب رسوخ بلغم در مغز می‌شود بنابراین آرامش و پرهیز از رژیم غذایی دارای بلغم از موثرترین درمان‌های این بیماری است.

وی افزود: برای درمان ام‌اس به فرد توصیه می‌شود که هرروز ستون فقرات خود و دو طرف ملاج( به دلیل وجود عروق خونی و دسترسی به مغز) خود را با روغن سیاه‌دانه چرب کند.

استاد حوزه علمیه خواهران بادکش ستون فقرات، استفاده از دم‌نوش‌هایی مانند استوخدوس، گل‌گاوزبان سنبل تیو، بادرنج و گل بنفشه را در درمان لکه‌های سفیدروی مغز یا همان حل کرد بلغم موثر عنوان کرد.

بانو شریف استنشاق بخور سیاه‌دانه و ریختن دو قطره روغن سیاه‌دانه در بینی را از دیگر درمان‌های این بیماری عنوان کرد، گفت: استفاده از این روش به دلیل دسترسی به مغز از طریق بینی، مغز را گرم می‌کند.

استاد حوزه علمیه خواهران استفاده از بیدمشک، بادرنج، نسترن و گلاب را به‌صورت شربت مخلوط با عسل  و شیره انگور را در درمان ام‌اس موثر عنوان کرد، افزود: انجام حجامت سر نیز در درمان بیماری موثر است، زیرا این حجامت در آرامش، کاهش لرزش و افزایش بینایی بسیار موثر است البته باید قبل از آن مزاج را اصلاح کرد.

وی یادآور شد: مصرف مغز گیاهان به‌صورت هفت دانه مانند مغز بادام، فندق، گردو و مویز جز نیز در تقویت سیستم ایمنی بیماران ام‌اس موثر است.


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان