۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷:۳۴

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴:۲۳ زمان مطالعه : ۹ دقیقه

استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به شاخصه‌های سبک زندگی حسینی، خداترسی را مهم‌ترین شاخصه سبک زندگی امام حسین علیه‌السلام عنوان کرد و گفت: ترس از خدا موجب شد که امام حسین علیه‌السلام در کربلا از هیچ‌چیزی هراس به دل راه نداده و با تمام قوا در برابر تمام باطل ایستادگی کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، خانم شاه جعفری پیش از ظهر امروز در نشست معارفی آستان قدسی بانوی کرامت اهل بیت(حضرت معصومه سلام الله علیها) که در رواق حضرت خدیجه سلام‌الله علیها برگزار شد، با اشاره به شاخصه‌های سبک زندگی حسینی، خداترسی را مهم‌ترین شاخصه سبک زندگی امام حسین علیه‌السلام عنوان کرد، اظهار داشت: ترس از خدا موجب شد که امام حسین علیه‌السلام در کربلا از هیچ‌چیزی هراس به دل راه نداده و با تمام قوا در برابر تمام باطل ایستادگی کند.

استاد حوزه علمیه خواهران افزود: مادری که می‌خواهد فرزندان صالح و سالمی داشته باشد باید فرزندان خود را خداترس تربیت کند.

شاه جعفری با اشاره به شاخصه‌های خداترسی در انسان تصریح کرد: کسی که خداترس باشد رضایت خداوند را بر همه‌چیز ترجیح داده و یاریگر امام عصر خویش است.

کارشناس معارفی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها خاطرنشان کرد: مومن ولایتمدار خداوند را بر همه‌چیز مقدم داشته و اگر میان خداوند و خانواده‌اش مجبور به انتخاب شود بدون هیچ تردیدی رضایت خداوند و امام خود را بر خانواده‌اش ترجیح می‌دهد همان‌گونه که شهدا و شهدای مدافع حرم به این شکل عمل کردند.

شاه جعفری کربلا را مهم‌ترین نشانه برای خدا ترسی مومنان عنوان کرد و گفت: شهدای کربلا خداوند و رضایت خدا را بر همه چیز مقدم داشته و بدون لحظه‌ای درنگ برای حمایت از دین خدا وارد میدان شدند.

استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به آیه ۲۴ سوره توبه تصریح کرد: خداوند در آیه ۲۴ سوره توبه می‌فرماید«قُلْ اِنْ کَانَ آبَاوُکُمْ وَاَبْنَاوُکُمْ وَاِخْوَانُکُمْ وَاَزْوَاجُکُمْ وَعَشِیرَتُکُمْ وَاَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَهٌ تَخْشَوْنَ کَسَادَهَا وَمَسَاکِنُ تَرْضَوْنَهَا اَحَبَّ اِلَیْکُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّیٰ یَاْتِیَ اللَّهُ بِاَمْرِهِ وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ».

شاه جعفری اظهار داشت: خداوند در این آیه به سرنوشت دنیاطلبان اشاره دارد و می‌فرماید که این گروه چون اموال و خانواده خود را بر خدا مقدم داشتند سرنوشت بدی در انتظار آنها است «(ای رسول ما امت را) بگو که اگر شما پدران و پسران و برادران و زنان و خویشاوندان خود و اموالی که جمع آورده‌اید و مال‌التجاره‌ای که از کسادی آن بیمناکید و منازلی را که به آن دل‌خوش داشته‌اید بیش از خدا و رسول و جهاد درراه او دوست می‌دارید منتظر باشید تا خدا امر خود را جاری سازد (و اسلام را بر کفر غالب و فاتح گرداند و شما دنیاطلبان بدکار از فعل خود پشیمان و زیانکار شوید) و خدا فاسقان و بدکاران را هدایت نخواهد کرد».

وی ادامه داد: این آیه به خوبی ویژگی انسان‌های خداترس را بیان کرده و همچنین سرنوشت دنیاطلبان را نیز به‌صورت مستقیم ترسیم می‌کند؛ بنابراین در این عالم برای تشخیص مومن از غیر مومن می‌توان به این آیه رجوع کرد؛ زیرا تنها مومنان هستند که خداوند را بر همه‌چیز مقدم می‌دارند.

کارشناس معارفی آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، ولایتمدار و مقدم شمردن دوستی خدا بر همه امور را از ویژگی‌های فرزندان صالح دانست، تصریح کرد: فرزندان صالح به شکلی تربیت‌شده که خداوند و اهل‌بیت علیه‌السلام را از پدر مادر و خانواده خود بیشتر دوست داشته و هرگاه مجبور به انتخاب شود قطعاً رضایت و کسب رضایت خداوند را انتخاب می‌کند.

شاه جعفری با بیان اینکه برای تربیت چنین فرزندانی باید از مسجد شروع کرد، عنوان داشت: کودکان برکت مساجد و بقاع متبرکه و قبور اهل‌بیت علیه‌السلام هستند و اگر خانواده‌ها از همان دوران کودکی با فرزندان خود به چنین مکان‌های رفت‌وآمد داشته باشند قطعاً فرزندان خوبی را تربیت خواهند کرد.

وی با اشاره به ماجرایی از حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله درزمینه تربیت کودکان مسجدی خاطرنشان کرد: روزی یکی از صحابه پیامبر صلی‌الله علیه و آله فرزند خردسالش را با خود به مسجد برد که حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله با این کودک شروع به بازی کرده و از او پرسیدند که پدرت را بیشتر دوست داری یا مرا، پسر در پاسخ جواب داد شما را ( رسول خدا)، رسول خدا صلی‌الله علیه و آله دو مرتبه از پسر پرسیدند که مرا بیشتر دوست داری یا خداوند را که پسر پاسخ داد ای رسول خدا من شمارا به خاطر خداوند دوست دارم و پدر و مادرم را نیز به خاطر خداوند دوست دارم».

استاد حوزه علمیه خواهران یادآور شد: کودکانی که در مسجد تربیت‌شده و از همان دوران خردسالی آداب دینی را از والدین خود می‌آموزند به‌یقین کودکانی ولایتمداری خواهند بود».


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان